Każde dziecko zasługuje na to, by być słyszanym i rozumianym! 💙
Dla dzieci w edukacji przedszkolnej oraz na etapie szkolnym w placówkach EMEDEA w Poznaniu i Luboniu duże znaczenie ma komunikacja alternatywna AAC i wspomagająca.
Każde dziecko ma prawo do swobodnego wyrażania swoich potrzeb, myśli i emocji, a także wiemy jak ważne jest używanie komunikacji w procesie terapii i nauki. Dlatego podczas zajęć korzystamy między innymi z systemu CoughDrop – to proste, nowoczesne narzędzie wspierające komunikacje alternatywną i wspomagającą (AAC). Jest to wysokiej jakości oprogramowanie dla osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi.
Istotny jest ciąg komunikacyjny – w salach terapeutycznych, szatniach, toaletach, windzie, Grocie Solnej, Ogrodzie Sensorycznym znajdują się tablice komunikacyjne oraz etykiety z symbolami. Dzięki temu AAC jest obecne w całej przestrzeni, w której znajdują się dzieci wraz z terapeutami i asystentami.
Każde dziecko korzystające z komunikacji alternatywnej ma własny tablet lub plansze komunikacyjne – co ważne to pozwala, aby dzieci komunikowały się między sobą.
📚 AAC w naszych placówkach
Dzieci korzystają z komunikacji wspomagającej i alternatywnej w codziennych sytuacjach oraz na zajęciach, między innymi z logopedą, fizjoterapeutą, z psychologiem i pedagogiem, a także na zajęciach grupowych – każdy ze specjalistów uzyskał odpowiednie przeszkolenie z zakresu komunikacji alternatywnej.
Komunikacja alternatywna AAC towarzyszy OREWiakom – podczas zabawy, posiłków, spacerów, odpoczynku. Dzięki temu każde dziecko może komunikować swoje bieżące potrzeby.
AAC w domu
Współpraca z rodzicami to dla nas kluczowy element skutecznego wsparcia! Dzieci korzystają z systemu również w domu, aby mogły komunikować się w sposób spójny z rodziną i znajomymi w każdej sytuacji. Razem tworzymy środowisko, w którym dziecko ma możliwość bycia usłyszanym i zrozumianym, aby to osiągnąć rodzice biorą udział w zajęciach wprowadzających do AAC.